DRONY

Czy Wy również pamiętacie czasy, w których to drony były jedynie obiektem stanowiącym temat ciekawej lektury publicystycznej?

Te czasy minęły bezpowrotnie. Progres jaki poczyniono w technologii budowy bezzałogowych statków powietrznych pozwala tworzyć modele dostępne na każdą kieszeń. Może mieć je każdy, często bez specjalnych zezwoleń i to już za kilkaset złotych.

Wróćmy jednak do początku. Czym jest DRON?

W tym miejscu najlepszą odpowiedź będzie stanowić ogólna definicja, która mówi, że DRON to bezzałogowa maszyna latająca obsługiwana z lądu przez operatora. Mimo, że pomiędzy poszczególnymi modelami istnieje niewyobrażalna przepaść pod względem jakości działania i możliwości jakie daje operatorowi, prawie każdy zbudowany jest w oparciu o tę samą zasadę. We wszystkich znajdziemy:

·       Ramę, na której opiera się cała konstrukcja. Montuje się w niej wszystkie podzespoły, czyli między innymi płytę centralną, ramiona, czy łoża silników.

·       Kontroler lotu, jednostka centralna – odpowiadająca za przeprowadzanie i rejestrowanie wszelkich pomiarów. 

A także:

·       Regulatory silników,

·       Silniki bezszczotkowe,

·       Śmigła, 

·       Odbiornik,

·       Baterie, pakiety zasilające, lipole,

·       Nadajnik.

Gdzie drony znalazły dziś swoje zastosowanie? Mnóstwo osób korzysta z nich w celach rekreacyjnych, ale są również tacy, którzy docenili możliwości bezzałogowych statków powietrznych w swojej codziennej pracy. Mowa tutaj o:

·       fotografach – dzięki dronom wzbogacili oni swoją ofertę o zdjęcia wykonywane z perspektywy lotu ptaka, co pozwala im dotrzeć do szerszej grupy potencjalnych klientów

·       ekspertach kryminologii – drony już niejednokrotnie przyczyniły się do odkrycia miejsc przestępstw i rozwiązania licznych spraw kryminalnych

·       naukowcach – drony dają na przykład możliwość badania miejsc, w których człowiek nie może znaleźć się osobiście.

·       A także o ekspertach transportu, lotnictwa a nawet medycyny.

Istnieją różne modele dronów. Niektóre mają zasięg nawet kilkunastu kilometrów. A co Wy sądzicie o ich obecności w naszym współczesnym życiu?