GPS

Przyznajcie – czy macie w schowku swojego samochodu tradycyjną, papierową mapę? Pewnie nie. Jak większość osób z całą pewnością dążycie do celu podróży, dzięki systemowi nawigacji. Zaintrygowała nas ta technologia, która choć zaliczana jest do nowoczesnych istnieje tak naprawdę już od wielu lat. Na czym polega mechanizm jej działania, gdzie znajduje swoje zastosowanie i czy można jej ufać? Odpowiadamy!

System nawigacji satelitarnej, znany jako GPS, ma swoje początku już w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Pierwszy model nie miał jednak zastosowania komercyjnego. Powstał na potrzeby amerykańskiej armii wojskowej a jego celem było zyskanie przewagi na polu bitwy.

Dekadę później nawigacja trafiła już w ręce cywila. Od tej pory wciąż możemy obserwować jak ogromny progres czynią producenci i jak silnie rozwinięte są współczesne urządzenia.

 

 

 

Czy wiesz jak działa system nawigacyjny?

Do wyznaczania pozycji pojazdu, czy jakiegokolwiek innego obiektu wykorzystywana jest technologia triangulacji.

Urządzenie GPS, które posiadasz w swoim tablecie, telefonie czy smartwatchu czy klasycznej wersji, aby określić punkt swojego położenia zasięgnie informacji od trzech satelitów, a jeśli chcesz określić swoją wysokość nad poziomem morza – czterech.

No dobrze, ale w systemie nawigacji, który posiadam w samochodzie znajduje się również mapa. Jak to możliwe?

A no właśnie. To jeden z największych postępów jaki poczynili producenci nawigacji satelitarnych. Obecne urządzenia GPS, które posiadamy w swoich samochodach są połączeniem map cyfrowych budowanych przy pomocy licznych narzędzi oraz klasycznego systemu nawigacyjnego.

Czy używanie współczesnych systemów na pewno jest bezpieczne?

Eksperci jednoznacznie uważają, że tak. Odsetek błędów popełnianych przez nawigację jest znikomy. Wszelkie problemy nawigacyjne pojawiają się tylko w sytuacjach kiedy mapy w urządzeniach aktualizowane są nie na bieżąco. Warto więc o to zadbać, ponieważ infrastruktura większości polskich i zagranicznych miast wciąż się rozwija a to może wpływać na poprawną funkcjonalność systemów nawigacyjnych.