PROGRAMY GRAFICZNE

 

 

Z całą pewnością każdy doskonale pamięta czasy, kiedy to zdjęcia wykonywało się przy pomocy aparatów analogowych a z zapełnioną już kliszą biegło się do fotografa. Jeszcze kilkanaście lat temu takie rozwiązania były dla większości osób naprawdę nowoczesne!

Jak to wygląda teraz?

Dziś nie musimy już przechowywać zdjęć, na których wyglądamy nie tak, jak moglibyśmy sobie tego życzyć. Wielu osobom pewnie brakuje tych czasów jednak są również tacy, którzy doceniają możliwości jakie daje nam nie tylko fotografia cyfrowa, ale również obróbka graficzna zdjęć. Jakie programy wiodą w tym zakresie niezaprzeczalny prym?

Numerem jeden od lat jest Photoshop

Pracują na nim profesjonaliści, którzy z obróbką graficzną mają do czynienia na co dzień. Popularność tego programu wynika z jego zaawansowania. Dostępne narzędzia pozwalają całkowicie zmienić postać człowieka na fotografii. Co ciekawsze, dzięki pracy na mapie bitowej można nawet naprawić zdjęcia mechanicznie uszkodzone przywracając im tym samym dawną świetność.

Kolejnym, równie ciekawym programem jest Corel Draw

Cechuje go bardzo prosty i przyjazny dla użytkownika interfejs, ale niestety cały mechanizm działania opiera się na zupełnie innych zasadach niż w przypadku Photoshopa. Popularny Corel służy do pracy z grafiką wektorową, dlatego częściej niż w branży fotograficznej znajduje swoje zastosowanie na przykład w branży reklamowej.

Adobe Illustrator – siostrzany program Corela

Adobe Illustator również służy do pracy na grafice wektorowej, ale działa zgoła odmiennie niż CorelDraw. Nie oznacza to jednak, że nie jest wart zainteresowania. Dostępne w nim narzędzia niejednokrotnie zostały już docenione przez specjalistów branży reklamowej, czy drukarskiej.